Det finns flera tjänster som underlättar för den som vill följa bloggar om specifika ämnen. Dessa tjänster låter dig samla de bloggar/ämnen som du är intresserad av under olika rubriker. Så sett behöver du inte besöka varje enskild blogg för att se om det finns något intressant att läsa utan kan välja från en lista  med information om senaste inlägget från flera olika bloggar.

Feedly.com

feedly2

 

Genom att söka på ämne får du upp en lista med förslag på bloggar du kan följa. I dagsläget finns det inte bloggar om undervisning eller utbildning men söker man på education får man upp flera förslag, bland annat Free Technology for Teacher som jag tidigare tipsat om.

Pinterest

pinterest1

 

Tanken med Pinterest är att det skall fungera som en anslagstavla där man fäster (pin) de artiklar som man tycker är intressant. Du kan välja att följa andra som fäster de bloggar som de tycker är intressanta och så kan du skapa egna mappar med intressant material som andra kan välja att följa.

Här finns mappar på både svenska och engelska som du kan följa.

pinterest2

 Name (required)

Email (required)

Website

Speak your mind